Ze względu na szybko rosnącą popularność instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), jak również coraz większe zainteresowanie magazynami energii jest coraz większe, tym bardziej że ich posiadanie pozwala na zachowanie zmniejszenie zależności lub nawet całkowitą niezależność od dystrybutora energii elektrycznej.

Jak działa magazyn energii elektrycznej?

Magazyn energii to akumulacja energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach OZE, gromadzonej w odpowiednio dobranych akumulatorach wyprodukowanych najczęściej w technologii ołowiowej lub litowo-jonowej.

Kto skorzysta najwięcej z zastosowania magazynów energii?

Magazyn energii to doskonałe zabezpieczenie przede wszystkim w sytuacji wystąpienia awarii sieci energetycznej. W takim przypadku możliwy jest bezproblemowy dostęp do prądu i nawet całkowita niezależność od pracy dostawcy energii elektrycznej. To niezaprzeczalne udogodnienie, tym bardziej że w ostatnim czasie awarie sieci energetycznych (zarówno z przyczyn zależnych, jak i niezależnych od dystrybutora) zdarzają się coraz częściej.

Magazyn energii będzie bardzo skutecznym ratunkiem we wszystkich tych przypadkach, w których nawet chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej może stanowić poważny problem i może powodować przykre konsekwencje. Z podstawowych zalet wynikających z korzystania z magazynów energii elektrycznej mogą korzystać zarówno przedsiębiorstwa wytwórcze i usługowe, jak i gospodarstwa rolne czy indywidualne gospodarstwa domowe.

Przy okazji magazynów energii elektrycznej warto wiedzieć, że nadmiar wyprodukowanej i zmagazynowanej energii można ewentualnie sprzedać. Nie jest to jednak do końca opłacalne, gdyż mając na uwadze obecny system opustów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie wyprodukowanych nadwyżek prądu.

Dlaczego warto korzystać z magazynów energii elektrycznej?

Własny magazyn energii elektrycznej niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści, z których najważniejsza jest zwiększona lub nawet całkowita autonomia energetyczna oraz brak przerw w dostawie prądu. Dodatkowo można z niego skorzystać nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Jak twierdzą specjaliści, im więcej będzie magazynów energii elektrycznej, tym większe są szansę na to, że zakłócenia wpływające na poziom napięcia w sieci elektroenergetycznej mogą zniknąć. Warto również wspomnieć o tym, że magazyny energii elektrycznej współpracujące z OZE wpływają pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego, co wpisuje się w ruch ekologiczny.

Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej?

Dobór magazynu energii elektrycznej wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego też to zadanie należy powierzyć profesjonalnym firmom działającym w branży energetycznej. Inżynierowie i specjaliści techniczni dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będą w stanie dobrać optymalne rozwiązanie techniczno-ekonomiczne dla firmy, gospodarstwa domowego czy rolnego. Prawidłowo zaprojektowany magazyn energii pozwoli na zbilansowanie poniesionych nakładów dzięki zmniejszeniu strat wynikających z braku dostępu do energii elektrycznej.