Rachunki za prąd często bywają prawdziwą zmorą zarówno odbiorów indywidualnych, jak i biznesowych. Dużym problem stanowią zmienne taryfy, przez które prąd elektryczny jest coraz droższych. Czy możliwe jest skuteczne obniżanie kosztów energii elektrycznej? Jak można tego dokonać?

Interpretacja rachunków za energię elektryczną

Pierwszym krokiem do obniżenia kosztów za pobór prądu jest umiejętność czytania rachunków i wiedza odnośnie tego, skąd się bierze taka, a nie inna cena energii elektrycznej. Zasady analizy są tu takie same zarówno w przypadku poboru energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe, jak i przedsiębiorstwo (które zamiast tradycyjnego rachunku otrzymuje fakturę do opłacenia).

Każdy dystrybutor ma swoją wizualną identyfikację, więc zależnie od firmy rachunki za prąd mogą się nieco między sobą różnić, jednak będą to wyłącznie kosmetyczne detale. W każdym wezwani do zapłaty za pobór energii elektrycznej muszą znaleźć się nie tylko dane dystrybutora i płatnika, ale również:

– informacje o wysokości i realnych kosztach zużytej energii,
– wysokość opłat związanych z kosztem dostarczenia energii do klienta.

Wszystkie najważniejsze informacje muszą być przedstawione w sposób jasny i czytelny, aby odbiorca rachunków nie miał większych problemów z ich interpretacją.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Zmniejszenie rachunków za prąd jest możliwe, choć nie zawsze proste do przeprowadzania. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że na wysokość opłat największy wpływ ma zużycie energii elektrycznej. Mają c to na uwadze, warto przede wszystkim dołożyć wszelkich starań, by zidentyfikować miejsca, w których marnowana jest energia elektryczna. Bardzo często jest to związane z oświetleniem, a właściwie stosowaniem do w pomieszczeniach, które tego nie potrzebują. Dodatkowo koszty związane są z tym, czy stosowane są energooszczędne świetlówki lub lampy LED, czy może główne źródło oświetlenia stanowią energochłonne żarówki i halogeny. W przypadku firm głównym źródłem marnowania energii elektrycznej są urządzenia biurowe takie jak monitory, drukarki, skanery, które po zakończonej pracy nie zostają wyłączone, a jedyne przechodzą w tryb stand-by, który wbrew pozorom specjalnie nie sprzyja oszczędności energii elektrycznej. Dla obniżenia kosztów warto poświęcić czas na dogłębną analizę, by znaleźć przyczynę marnowania zbyt dużej ilości energii elektrycznej, a tym samym zwiększonych kosztów za jej użytkowanie.
Odbiorcy biznesowi, a w szczególności duże przedsiębiorstwa, które inwestują choćby w panele fotowoltaiczne, mogą z powodzeniem zainwestować we właśnie magazyny energii elektrycznej. Urządzenia pozwolą zbudować częściową niezależność energetyczną, a także okażą się doskonałym awaryjnym źródłem energii. Ponadto prowadząc firmę można okresowo ubiegać się o dofinansowanie lub ulgi podatkowe, jeśli wykaże się udział zielonej energii, pozyskanej choćby ze Słońca w liczbie zużytych kilowatów. W ten sposób można z powodzeniem obniżyć faktury za prąd.

Cena energii elektrycznej może ulec zmniejszeniu także w przypadku dobrze opracowanego planu zarządzania energią, pozwalającego monitorować jej zużycie na poszczególnych obszarach określając, w których można zmniejszyć jej pobór, nie zakłócając sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowego czy rolnego. Przy monitorowaniu zużycia prądu należy mieć na uwadze przede wszystkim pobór prądu przez każde z urządzeń podłączonych do sieci, wysokość taryfy, stan oświetlenia czy nawyki domowników/ pracowników związane z niepotrzebnym poborem energii elektrycznej.